Blue birds

I found this page recently, with a great layouts for card. From time to time they organizes challenges, which I think to take part in a future.
The idea for this card came to me, when I've started to clean my stash of different old calendars. The one done by"Pan Kalendarz" (from 2014 year) group is so nice, that it would be really pitty to throw it away. I took only pages with graphics, to use them for my craft. That way, two of the pages ended up on my card. The glitter tape I have found in a '1 dollar store" (Tiger), and the flower and the lettering are from "mamaelephant"stamps company.

.  .  .

Tę stronę, z bardzo fajnymi układami na kartki, znalazłam niedawno. Od czasu do czasu organizują oni wyzwania otwarte dla wszystkich, i myślę że w przyszłości wezmę w nich udział.
Pomysł na kartkę przyszedł do mnie, kiedy zaczęłam robić porządki w starych kalendarzach. Ponieważ kalendarz od grupy "Pan Kalendarz" (z roku 2014) ma takie fajne grafiki, było mi szkoda wyrzucić cały kalendarz, więc wyrwałam wszystkie kartki na których były co fajniejsze prace. Pomyślałam, że przydadzą się do moich craftów i miałam racje, bo w poniższej prac wykorzystałam 2 strony. Taśmę brokatową dostałam w sklepie "za 5 zł" czyli Tigerze (no dobra, nie do końca on jest za "5zł", ale taśma była ;)), a z kolei kwiatek i napis to stemple firmy "mamaelephant".


No comments:

Post a Comment

Copyright © 2014 Deri Crafts , Blogger